kidzsearch.com > wiki  

Fadil VokrriKidzSearch Safe Wikipedia for Kids.
Jump to: navigation, search
Fadil Vokrri
FadilVokrri.jpg
Vokrri with Yugoslavia in November 1987
President of Football Federation of Kosovo
In office
16 February 2008[1] – 9 June 2018
Preceded bySabri Hashani
Succeeded byvacant
Personal details
Born
Fadil Avdullah Vokrri

(1960-06-23)23 June 1960
Podujevo, SFR Yugoslavia
Died9 June 2018(2018-06-09) (aged 57)
Pristina, Kosovo
NationalityKosovo Albanian
OccupationFootballer
Football administrator

Association football career
Playing positionStriker
Youth career
1976–1979Llapi
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
1980–1986Prishtina172(55)
1986–1989Partizan55(18)
1989–1990Nîmes24(13)
1990–1992Fenerbahçe43(13)
1992–1993Bourges 1830(10)
1993–1995Montluçon39(12)
Total363(121)
National team
1984–1987Yugoslavia12(6)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 1 July 1995
‡ National team caps and goals correct as of 11 November 1987

Fadil Avdullah Vokrri (23 June 1960 – 9 June 2018) was a Kosovan football administrator and player. He was president of Football Federation of Kosovo from 16 February 2008 until his death on 9 June 2018.[1]

Vokrri scored a total of 121 goals and had 363 club appearances. He began his career at the football club Llap (known then as Lab Podujevo). He moved to Pristina in 1980 and played there until 1986 scoring 55 goals and making 172 appearances.

On 9 June 2018, Vokrri died of cardiac arrest in Pristina, Kosovo at the age of 57.[2][3]

References

  1. 1.0 1.1 (in Albanian) Fadil Vokrri, kryetar i ri i FFK-së. Football Federation of Kosovo. 16 February 2008. http://www.ffk-kosova.com/index.php?option=com_content&task=view&id=71&Itemid=2. "Fadil Vokrri është kryetari i ri i Federatës së Futbollit të Kosovës dhe nga 53 deleagtë të pranishëm 42 kanë votuar për Vokrrin, 10 për Brojën dhe 1 fletëvotim është shpallur i pavlefshëm". 
  2. "Head of Kosovo soccer federation Fadil Vokrri dies". Reuters. 9 June 2018. https://www.reuters.com/article/us-kosovo-soccer-death/head-of-kosovo-soccer-federation-fadil-vokrri-dies-idUSKCN1J50FZ. Retrieved 9 June 2018. 
  3. (in Albanian) Vdiq Fadil Vokrri. Koha Ditore. 9 June 2018. https://www.koha.net/sport/98297/vdiq-fadil-vokrri/. "Legjenda e futbollit të Kosovës dhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka vdekur sot në moshën 57-vjeçare. Vokrri ka vdekur si pasojë e një sulmi në zemër. Sulmi në zemër ndaj Vokrrit ka ndodhur rreth orës 9:30 të mëngjesit derisa po bënte fitnes". 

Other websites